Χριστουγεννιάτικη επίσκεψη στο 9ο Δημοτικό Θήβας

dim 9

Τα παιδιά του Γ1 τμήματος του 5ου Γυμνασίου πήραν πρωτοβουλία να συγκεντρώσουν δικά τους παιχνίδια, βιβλία και ρούχα και να επισκεφτούν το 9ο δημοτικό σχολείο των τσιγγανοπαίδων Θήβας.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 22/12/2014. Η διευθύντρια του δημοτικού χαιρέτησε την πρωτοβουλία των παιδιών, τα ευχαρίστησε για την προσφορά τους και τους μίλησε για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει το προσωπικό στο έργο τους.

Οι μαθητές του 9ου δημοτικού σχολείου μας τραγούδησαν τα κάλαντα, αντάλλαξαν ευχές με τα παιδιά του σχολείου μας και υποσχεθήκαμε να επισκεφθούμε το σχολείο τους και στο μέλλον.

Πιστεύουμε ότι τέτοιες πρωτοβουλίες ενισχύουν το αίσθημα αλληλεγγύης, σφυρηλατούν τους κοινωνικούς δεσμούς και καλλιεργούν την ευαισθησία των μαθητών μας στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε.

Φωτογραφικό υλικό μπορείτε να δείτε εδώ