Χαιρετισμός

Το 5ο Γυμνάσιο Θήβας- Πελοπίδειο σας καλωσορίζει στην επίσημη ιστοσελίδα του . Στο site μας θα βρείτε ανακοινώσεις , υλικό από τις δραστηριότητες των μαθητών του σχολείου μας, χρήσιμους συνδέσμους ,πληροφορίες για το πρόγραμμα και του ς εκπαιδευτικούς καθώς και για τις δυνατότητες επικοινωνίας μαζί μας.

Λίγα λόγια για την ταυτότητα μας: Το 5ο Γυμνάσιο Θήβας αρχικά φιλοξενούνταν στο κτίριο που σήμερα στεγάζει το 9ο Δημοτικό Σχολείο (Τσιγγανοπαίδες) με διευθυντή από το 1988 εως το 1992 τον κ. Στεφανόπουλο Σωτήριο - φιλόλογο. Από το 1992 εως το 1997 διετέλεσε διευθύντρια η κα. Χριστοφόρου, καθηγήτρια Βιολογίας. Το 1998 ανέλαβε και πάλι ο κ. Στεφανόπουλος μέχρι το 2000 οπότε τον διαδέχτηκε ο κ. Λιάκος Δημήτρης - φιλόλογος. Συνέχισε για ένα έτος ο σημερινός διευθυντής κος Μπουλίος Αριστείδης και από το 2002 αναλαμβάνει ο κ. Αλεξάνδρου Δημήτρης μέχρι το Νοέμβριο του 2007. Από το Νοέμβριο του 2007 και μέχρι σήμερα διευθυντής του σχολείου είναι ο κ. Μπουλίος Αριστείδης, καθηγητής Φυσικής Αγωγής. Το σχολείο μας ονομάστηκε Πελοπίδειο από το μεγάλο Θηβαίο στρατηγό Πελοπίδα.